Autor: Adam Szulc

Opis
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wokół książki „Następny Proszę!”, inspirujących ludzi i codziennej pracy – wywiad z Adamem Szulcem

Czy wydana niedawno książka Adama Szulca będzie miała swoją kontynuację? Co zaskoczyło autora podczas podróży do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wiedzy o korzeniach barberingu i czy odnalazłby się w Ameryce okresu złotej ery barberingu? Zapraszamy do kolejnej już podróży po świecie fryzjerstwa męskiego, w której przewodnikiem będzie zafascynowany historią rzemiosła fryzjer męski – Adam Szulc.
Czytaj więcej

Noworocznie

„Ach, co to był za rok!”- chciałoby się sparafrazować weselny przebój sprzed lat. Na pewno był ciekawy i różniący się od poprzednich, ale mimo wszystko w skali historii całego świata nie przypisywałbym mu jakichś nadzwyczajności. Ludzie przechodzili gorsze rzeczy i może trzeba potraktować to tak, że każde pokolenie ma swoje Termopile. Obserwując to, co działo się od marca, można śmiało powiedzieć, że lekki prztyczek w nos nam się wszystkim na pewno przydał i to rozpędzenie i rozhulanie wszystkiego i wszystkich spowolniło chyba w dobrym momencie.
Czytaj więcej

Świątecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powinniśmy usiąść, wyluzować, odpuścić stare spory i umieć porozmawiać z drugim człowiekiem. Bo kiedy jak nie teraz? Przecież cały rok gonimy za codziennością próbując poukładać wszystkie puzzle, więc chociaż w te kilka dni dajmy spokój z tym, co niepotrzebne.
Czytaj więcej

Ile to wszystko jeszcze potrwa?

To pytanie w gruncie rzeczy retoryczne. Bo nie ma nikogo na świecie, kto by na dzień dzisiejszy znał na nie odpowiedź. Odnosi się ono oczywiście do pandemii, ale przede wszystkim do nałożonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia restrykcji, rygorów i zaleceń sanitarnych dla branży beauty po ponownym otwarciu lokali.
Czytaj więcej

O wyjątkowym miejscu, z wyjątkowym człowiekiem – wywiad Adama Szulca z kustoszem National Barber Museum

Michael Ippoliti ze stanu Ohio to niezwykle barwna, wesoła i pracowita osoba. Mimo tego, że jest już na emeryturze (rocznik 1949), wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi prowadzi największy na świecie zbiór barberskich eksponatów, zabytków, kosmetyków, historycznych przedmiotów, dokumentów, obrazów, narzędzi i książek. Miejsce nazywa się National Barber Museum i mieści się w Canal Winchester.
Czytaj więcej

4 uro Jamy!

Czwarta rocznica Jamy czyli kolokwialnie mówiąc barber shopu pod moim nazwiskiem odbyła się w sobotę 05 września 2020 roku w naszym miejscu pracy i przyległym do lokalu placyku. To nie pierwsza tego typu impreza w Jamie. Organizowaliśmy już kilka lat temu wielkie otwarcie, trzy noce muzeów, kilka koncertów i cztery rocznice, więc pewna wprawa jest. Jednak tym razem musiało być inaczej ze względu na obostrzenia pandemiczne nałożone na zakłady fryzjersko- kosmetyczne. Nie przeszkodziły one wcale w świętowaniu.
Czytaj więcej

Wywiad z Edem Carsonem – gwiazdą pomadowych smakołyków

Amerykańska manufaktura pomadowa Pomps Not Dead jest coraz bardziej rozpoznawalną marką na świecie. Edwin Carson - pomysłodawca, a zarazem muzyk i barber to sympatyczna osoba, którą poprosiłem o wywiad.
Czytaj więcej

Moja ulubiona fryzura, czyli nieśmiertelny „kwadrat”

Już w połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o fryzurze Flat Top, czyli po naszemu, o kwadratowym jeżu. W książkach barberskich tamtego czasu była ona wymieniania jako jedna z propozycji dla eleganckiego klienta. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jednak kwadrat pozostał z nami nieprzerwanie od prawie 200 lat.
Czytaj więcej

„NASTĘPNY PROSZĘ!” czyli czytamy dalej!

Urodziłem się w Poznaniu w 1971 roku. Czas nastolatka to moje zafascynowanie muzyką rockową, punkową i hardcorową. I właśnie to najwcześniej ukształtowało mnie jako człowieka, fryzjera i muzyka. Od najmłodszych lat wiedziałem, że będę strzygł włosy, a od dziesiątego roku życia grałem już na perkusji w zespołach punk / hard core: Topór i Dead Division, a potem Parlament, Hacesja, X Respect X i Cymeon X. Grałem też w kilku osiedlowych efemerydach, które nie posiadały nazwy i nie wyszły poza mieszkaniowo-piwniczne próby.
Czytaj więcej

AUTORYTETY- czy są potrzebne we fryzjerstwie?

Podczas jednego z pandemicznych „lajwów”, do którego byłem zaproszony padło pytanie o autorytety w branży fryzjerskiej. W trakcie tej rozmowy jeden z uczestniczących w niej gości rzekł, że autorytety są niepotrzebne, bo każdy ma swój rozum i swoją głowę i wie co ma robić. Wydaje mi się, że to było trochę przekorne, ale jakakolwiek by nie była intencja, to ja się z tym twierdzeniem nie zgadzam. Szczerze powiedziawszy obserwując spotkania i szkolenia fryzjerskie nawet na najwyższym szczeblu zaawansowania technicznego chciałbym się zapytać tych szkoleniowców właśnie o to, kto miał wpływ na to jak pracują i kto był lub wciąż jest ich inspiracją. Myślę, że w takim zawodzie jak fryzjer męski jest to niezwykle ważne.
Czytaj więcej

Koncert Dla Fryzjerów!!

W ostatni piątek przed odmrożeniem zakładów fryzjerskich i kosmetycznych przygotowaliśmy specjalny koncert dla fryzjerów i branży Beauty. Ponad dziewięciotygodniowa absencja od naszej pracy mogłaby sprawić, że stalibyśmy się apatyczni, osowiali i niechętni do nowych działań. Jednak wcale tak nie było. Wszyscy cierpliwie czekaliśmy cały ten czas na otwarcie lokali, ale czasu nie zmarnowaliśmy. Uczyliśmy się od siebie, wzajemnie edukowaliśmy, wspieraliśmy, pomagaliśmy sobie i rozmawialiśmy o tym, jak branża będzie wyglądać po pandemii. Niesamowite i na światową skalę tutoriale pokazywane za darmo w internecie pokazały siłę zawodu. Rozmowy na żywo najważniejszych światowych fryzjerów opowiadających o swoich pomysłach, prowadzeniu działalności, radzeniu sobie w kryzysie i wspierających kolegów i koleżanki nie miały sobie podobnych w żadnych innych zawodach.
Czytaj więcej

„Lalka”, czyli rozważania o fryzjerstwie w pandemii

„Pokaż mi Twoje włosy, a powiem ci, kim jesteś”- to cytat doktora Szumana z Prusowej „Lalki”. Doktor ten życie swoje poświęcił na badanie ludzkich włosów i nawet własnym sumptem wydał broszurę na ten temat w liczbie tysiąca egzemplarzy. Niestety nie znalazła ona nabywców, ale Szuman cierpliwie prowadził swoje badania i podczas rozmów z przyjaciółmi - Wokulskim i Rzeckim - opowiadał o swoich planach, ale też prosił ich o włosy różnych ludzi z różnych stron świata potrzebne do badań. Raz nawet zapytał starego subiekta: „A Pana włosy już mam?”.
Czytaj więcej